Ogrody i ogródki | Czuksanow
Czuksanow | Ogrody i ogródki
50878
page,page-id-50878,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.4,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.3,vc_responsive
 

Ogrody i ogródki


najdzielniejszy bluszcz ogrˇd czuksanow listopadNajdzielniejszy z dzielnych.

Ogród jest wyjątkowym zjawiskiem , lecz miarą jego wielkości wcale nie jest powierzchnia, czy liczba posadzonych w nim roślin. Pomyślałem o tym, gdy pewnego jesiennego dnia zobaczyłem przy drodze stary, opuszczony dawno dom, a przy nim roślinę doskonałą. Wyglądała, jakby regularnie ją pielęgnowano, ale to było tylko wrażenie. Z pewnością od lat nikt się o nią nie troszczył. To był właśnie taki mały ogród idealny, w którym mimo upływu lat i starań ogrodnika wszystko wciąż jest na swoim miejscu, tak jak to kiedyś wymyślono. Roślina zdrowa, całość kompozycyjna perfekcyjna, żadnych chwastów, chaszczy, zniszczeń. Jeśli kiedyś spotkacie na swoich ścieżkach ogrody idealne, a w nich rośliny równie perfekcyjne jak ten bluszcz, to koniecznie zróbcie zdjęcie i je do mnie prześlijcie!

12184257_894479643974826_7242117007902660912_oOj dostało się od nocnych chłodów podręcznemu ziołowemu ogródkowi… Na początku października padły w nim wszystkie bazylie. W niezłej kondycji, został za to tymianek i jedno oregano, które, mam nadzieję, doczekają wiosny. To co uschło wyrwałem, łyse placki udekorowałem owocami róż (Rosa canina), judaszowymi srebrnikami, czyli łuszczynkami miesiącznicy (Lunaria) i gałązkami jałowca. I ogródek znów wygląda znośnie, a do wiosny powinien dotrwać pod chmurką.
PS. Tymianek wciąż pełen aromatów!