Kalendarz Biodynamiczny - Czuksanow
Czuksanow | Kalendarz
50590
page,page-id-50590,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.4,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.3,vc_responsive
 

Kalendarz

Kalendarz na dziś:

4 SIERPNIA 2016

kwaszeniaki ogˇrki czuksanow 2016 ogˇrki nasiona polan  3 odmiany czuksanow ogˇrki zbi ˇr czuksanow 1

Ogórki prosto z Księżyca

W tym roku ogórkowy sezon rozpocznie się 4. sierpnia, a zakończy siedemnastego.  Noce mamy ciepłe, zatem rośliny powinny być jeszcze w dobrej kondycji, więc jeśli jeszcze od czasu do czasu popada, to będzie szansa na zrobienie zimowego zapasu kwaszeniaków, korniszonów, mizerii i przecieru. Najlepsze dni ogórkowe przewiduję na 12-13 sierpnia. Dlaczego ogórkami zajmować się właśnie teraz? Moim zdaniem okres, gdy księżyca przybywa najbardziej im sprzyja. Zapasy zrobione w tym okresie powinny być najsmaczniejsze, oraz fantastycznie się przechowywać. Dla porównania proszę zrobić również kilka słoiczków po pełni (po 18. sierpnia) i samemu się przekonać, które będą lepsze. Niezależnie od księżyca proponuję  małą wariację na temat polskiego kwaszeniaka i urozmaicić k jego smak dodatkiem ziół. Na słoik wystarczy gałązka aromatycznej bazylii, cząbru lub tymianku. W przyszłym  roku z kolei proponuję wysiać w ogrodzie  przynajmniej trzy odmiany. Te które widać na zdjęciu ( po jednym kwaszeniaku, konserwowym i korniszonie) rosną zgodnie na jednej rabacie, a ja mam owoce różne wielkości i długości. To mieszanka w sam raz  do upakowania w słoiki.

Kalendarz na najbliższe dni:

17 – 19 KWIECIEŃ KSIĘŻYCA PRZYBYWA

Czas na wiosenne porządki w ogrodzie oraz zasilanie rabat kompostem. Pora też rozpocząć wiosenne zasilanie rabat nawozami organiczno-mineralnymi. Dzięki nim nie tylko dokarmiamy rośliny, ale i poprawiamy urodzajność gleby.